- jedini grad koji se proteže na dva kontinenta,
- nekadašnja je velika prestonica 3 velika carstva – Rimskog, Vizantijskog i Otomanskog,
- iako je najveći grad Turske, nije i glavni grad ove države.
Znamenitosti Istanbula
U novom delu prošetajte Taksimom i Istiklal ulicom. Duga ulica, sa prelepim zgradama, radnjama, restoranima. Obavezno se spustite pešice Tunelom, na kraju Istiklala. To je kaldrmisana ulica, sa divnim radnjicama. Ispod ulice se stvarno nalazi Tunel, i njim ide funikular. Karta za funikula je malo skuplja od metro, čak postoji i karta za dvoje. Sačuvajte preslatku karticu, veličine je lične karta, sa nekom znamenitosti Istanbula.

U blizini je jedno od meni omiljenih mesta u Istanbulu, Galata kula. Sa vrha kule možete videti ceo Zaliv i sve znamenitosti sa druge strane zaliva.



Sa druge strane zaliva, u jezgru starog dela grada, nalaze se najveće znamenitosti. Aya Sofija, Plava dzamija, Sultanahmet trg, Topkapi, Cisterna bazilika, Grand bazar i Egipatski bazar ili bazar začina. Odvojite dva dana za obilazak, što je dovoljno da ostale dane provedete van tog jezgra. Možete obići obe džamije i jedan od bazara za jedan dan, a Topkapi i drugi bazar sledećeg dana.
Grand bazar ili Kapali Carsi je najveća i najtsarija natkrivena tržnica na svetu. Sastoji se od više od 4000 dućana koje su razvrstane u 60 ulica. Morate imati jake živce za ovakvo iskustvo, jer će vas na, bukvalno, svakom koraku zaustavljati i nuditi vam svoju robu. Cenkanje je obavezno. I ne zaboravite da bazar ne radi nedeljom.
Sultanahmet trg – kad se nađete na njemu biće vam jasno da je nekada bio hipodrom. Na njemu dominiraju tri obeliska – Egipatski, Zmijski i Konstantinov.
Plava džamija ili Sultanahmet džamija – jedina na svetu sa 6 minareta. Nosi naziv Plava zbog ručno rađenih keramičkih pločica koje ulepšavaju unutrašnji deo džamije. u unutrašnjosti džamije se nalazi i 4 velika, takozvana slonova stuba koji imaju ulogu da pridrže kupolu. Ulaz u džamiju je besplatan, a ulaz nije dozvoljen za vreme molitve.
Aya Sofija ili Sveta Sofija menja svoju funkciju u zavisnosti koje carstvo stoliči gradom. Prvo crkva, zatim džamija, danas muzej. Na svakom korkau će vas sačekati istorijski dokaz koji govori u prilog tome kroz šta je sve ovo zdanje prošlo. Prvo je predstavljala mesto gde su bili krunisani vizantijski carevi, zatim su ikone prekrivene malterom, zvono i oltar su uklonjeni, a minareti dodati. Danas se radi na uklanjanju maltera sa zlatnih mozaika, a 8 diskova napravljenih od kože na kojima su ispisi otomanske kaligrafije. Letnje radno vreme je od 9 do 19h, a zimsko od 9 do 17h. Cena karte je 40 TL.
[supsystic-gallery id=25]
Topkapi palata ili Topkapı Sarayı je nešto što ni po koju cenu ne smete propustiti. Preporučujem da kupite kartu bez harema, pa da za taj novac, lepo, u parku palate popijete čaj u nekom od kafića. Čeka vas jedan od najlepših pogleda u celom Istanbulu. Skoro 4000 godina je bila rezidencija osmanskih sultana, dok to nije postala Dolmabahče palata. Vrlo je raskošno ukrašena. Otvorena svaki dan osim utorka od 9:00 do 18:45, u letnjem periodu, i od 9:00 do 16:45 u zimskom. Cena je 30TL + Harem 15 TL.
Cisterna bazilika ili Potopljena palata- zamislite 336 stubova poređanih u 12 redova. Nekada je omogućavala pristup svežoj pijećoj vodi koja se dopremala iz dalekih akvadukta iz Beogradske šume. Najviše ima stubova izrađenih u jonskom i korintskom stilu, par je dorskom stilu, bez gravure. Počast poginulim robovima pri gradnji cisterne je iskazana u vidu stuba koji po svojoj celoj svojoj dužini ima ugravirano Fatimino oko. U severozapadnom delu cisterne nalaze se dva stuba koji u osnovi imaju glave meduze. Jedna glava je položena na stranu a druga naopačke, što po tradiciji treba da poništi uticaj fatalnog pogleda Gorgoni (ćerki boga Forkija) Meduzu, Stenu i Eurijalu, od koga bi se čovek od užasa skamenio. Mistika izbija iz svakog ćoška, pomešana sa zvukom kapljica i ribicama koje plivaju u vodi. Radno vreme je svakog dana od 9 do 17:30, a cena karte je 20 TL.
Na Azijskoj strani, ako budete imali dovoljno vremena, Hajdarspasa stanica je nešto što se mora, kao i Camlica brdo. Pogled na mostove noću sa brda je neponovljiv. Savet – nemojte na Grand bazar ili bazar začina pre toga. može da vam smanji brzinu uz uspon 😀
Za turu po Bosforu…ako idete sa agencijom u Istanbul, sigurno ce vam biti ponuđeno. Obično je cena vožnje po Bosforu koju vam agencija nudi paprena. Predlažem da se spustite do Hajdar pasa stanice, i za mnogo manje para doživeti ovo nezaboravno iskustvo. Možete sa brodića izaći na Ortakoy i otići na nargilu ili azijsku stranu i autobusom preći most Mehmeda Osvajača ili Bosforski most.
Druga opcija da se provozate brodićem do ostrvca na kom se uzdiže Kız Kulesi. Sagrađena je na steni na ušću bosvorskog moreuza u Mramorno more. Predstavlja pravo mistično i romantično mesto za koje su vezane mnoge legende. Jedna od najpoznatijih je da je car imao ćerku, kojoj je prorečeno da će je za 18. rođendan ujesti zmija i da će tako skončati. Otac je hteo to da spreči time što je poslao u ovu kulu, daleko od kopna i otrovnih zmija. Srećan što je uspeo da izbegne proročanstvo i spasi svoju kćer, poslao joj je korpu voća u kojoj se krila zmija. Otud naziv Devojačka kula. Danas se ubraja se u najlepši svetionik na svetu.
Prevoz
Taksi nije skup, ali preporučujem da ga koristite samo ako je sa vama u društvu neko i muškog roda.

Hrana
O slatkišima možda da i ne pričam. Baklave, sutlijaš, puding sa pirinčem, sladoled na ulici oko kog moraš da se otimaš sa prodavcem, ali je sve to vrlo slatko i drugačije od do sada viđenog.

All photos by: Danica, Miloš, Milica
Camera used: Nikon D3000, HTC 10
Facebook profil: https://www.facebook.com/danicassmallworld/
Instagram profil: https://www.instagram.com/danicas.small.world/
Danice, hvala za ovaj putopis. Ja u martu idem u Istanbul, vec sam napravila plan, ali sad vidim da sam ponesto i propustila!!!
LikeLike
Stigao je u oravo vreme 🙂 Hvala tebi na komentaru i nadam se da ćeš se fantastično provesti. Samo moraš da izabereš da li si Istanbulac ili Istanbulanćanin 🙂
LikeLike
Шест пута сам био… Непревазиђен град! Данице, све си написала лепо, Миниатурк си прескочила. Била си тамо?
LikeLike
Hvala, Branislave. Nisam posetila Miniaturk, zato i nisam to pomenula o tekstu. Ali hvala na sugestiji
LikeLike